Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výlet do USA (6) Vzhůru do Národního parku Smoky Mountains

Dnes vyrazíme od oceánu do hor Smoky Mountains. Uvidíme, jak roste bavlna na polích. Prohlédneme si pravý americký vidlákov. Málem nás zatkne místní drsňácký policista v černých brýlích. A večer si objednáme kupu smaženého jídla.

Do dnešního dílu zahrnu také obecná témata a poznatky z naší cesty po USA, protože jsme se tentokrát hodně přesunovali z místa na místo, a tak by díl, vyplněný pouze zážitky z tohoto konkrétního dne, byl obsahově poněkud chudší. Dnešní díl bude také doplněný o více záběrů z cesty, ale snad to nebude vadit, protože i tak nám přišly zajímavé. Prostě, dnes byl cestovní den.

Takhle dnes vypadá klasický motel u silnice, kterých najdete zpravidla několik, na okraji každého trochu většího městečka. Nabízejí docela pohodlné ubytování, ale nesmíte se bát, že dveře z pokoje vedou vlastně na ulici.

Protože jsme konečně v jiném hotelu, tajně jsme si hýčkali myšlenku, že se změní i kvalita snídaně. K lepšímu, pochopitelně. Tak, je pravda, že snídaně byla jiná. Nevím úplně, jak to správně popsat, protože slovo instantní není dostatečně výmluvné. Prostě asi jako, kdyby každému hostu dali k dispozici zásoby z  McDonaldu, k tomu mikrovlnnou troubu a kontaktní gril, a on si poskládal snídani sám a snědl si jí na papírovém talířku, plastovým příborem. Na tom by nebylo nic tak hrozného, ale docela nás zarazilo, že prakticky každý kousek byl navíc samostatně zabalený do plastu. Ne nadarmo jsou USA stále ještě největším znečišťovatelem planety.

Jirkovi se tentokrát podařilo vyfotit i snídani, tak vám mohu nabídnout, kromě barvitého popisu, i vzhled. Jediné, co bohužel nelze popsat, je ta umělohmotná chuť.

Největším pozitivem tohoto motelu, kromě pohodlí a čistoty, byl nepochybně fakt, že nás jako asi jediní nestáhli o ten nechvalně proslulý depozit (viz předchozí díly). Ale dost chvály, je čas vyrazit na cestu. Dnes máme před sebou asi 860 km a to bude na zdejších monotónních dálnicích dost úmorná záležitost. Rozhodujeme se proto, jet co nejvíce úseků mimo dálnici, abychom si prohlédli krajinu a nasáli duch místního života.

Atlantik je zde už trochu více bouřlivý, než o pár set kilometrů níž a tak už to v tomto ročním období (přelom září/říjen) moc na koupání není.

Hned první úsek ze St. Augustine do Jacksonville jedeme proto po pobřeží. Atlantik bouří, vítr fouká přes písečné duny a chvilkami zavane trochu písku i na silnici. Prostě romantika. Tady bych si docela uměl představit mít dům. Tedy, musel bych si ho nechat postavit od nějaké evropské firmy, to je jasné. Proč tu proboha staví všechno ze dřeva? Pořád tu fouká vítr, do toho slaná voda, občas nějaký hurikán, takže doba, po kterou takový nový dům vypadá jako nový, je odhadem tak maximálně 5 let Pak přejde plynule do stavu "potřebuji nutně rekonstrukci" a v tomto stavu setrvá až do finálního hurikánu, který ukončí jeho existenci. Na druhou stranu jsou tyhle pobřežní domky docela hezké a to i navzdory často značné patině.

Protože dnes strávíme hodně času na cestě, zmíním ještě několik postřehů o takových těch kulturních specifikách zdejšího provozu. Tak předně křižovatky. Na světelných křižovatkách jsou světla pověšena až za křižovatkou. Ani s odstupem času se nemohu rozhodnout, zda je to dobré řešení nebo naopak řešení naprosto na nic. Je fakt, že nemusíte zvedat hlavu, protože světla vidíte prostě před sebou. Tím ale pozitiva končí. Pokud je křižovatka rozlehlejší nebo složitější (i když upřímně, většina je prostě do kříže) a vy třeba odbočujete vlevo, v určité chvíli se ocitnete před dalšími světly, na kterých je ale červená. Ty ovšem musíte ignorovat, protože jsou pro řidiče, co jedou zprava. Je to ale asi o zvyku a místním to tak určitě nepřijde. Super je, že na světelných křižovatkách můžete odbočovat doprava i na červenou, pokud není výslovně napsáno, že se to nesmí.

Jedete si po dálnici a najednou světelná křižovatka. Vtipné je, že tam před tou křižovatkou nebylo žádné větší upozornění. Prostě tam najednou byla.

V USA prakticky neexistují kruhové objezdy. Pár jich sice je v "evropských" oblastech na východě a pár jich asi bude i v progresivní Kalifornii, ale jinak Američané prostě nikdy nebyli schopni kruhové objezdy pochopit a proto se tu neujaly (to teď nějak lacině nenasazuji na schopnosti Američanů, na to byl publikován výzkum a je to prostě fakt). Dále, v USA neexistuje značka hlavní silnice, stejně jako v praxi neexistuje přednost zprava. Všechny silnice jsou tedy vlastně vedlejší a nejrozšířenější křižovatkou je tu klasický kříž se čtyřmi stopkami. Vyvstává otázka, co dělat, když se na křižovatce potká více aut? Ta jednodušší varianta je, že auta odjíždějí podle toho, jak přijela. Co ale dělat, když nelze určit, kdo přijel první? No, v takovém případě sice teoreticky platí přednost zprava, ale protože to žádný americký řidič většinou neví, tak potom nastávají různé posunkové etudy nebo to prostě jeden frajer projede jako první. To se ale moc nestává, protože si tu každý dává velký pozor, aby nezpůsobil nehodu.

V Evropě občas vidíte, že si někdo veze na obytném autě kola nebo v extrémním případě skůtr. Tady nejsou troškaři a tak si vezou rovnou rodinné SUV.

Na silnici potkáváme také spoustu věcí, které jsou z pohledu Evropana naprosto neuvěřitelné. Samostatnou kapitolu tvoří lidé, kteří se po USA přesouvají ve svých obřích obytných vozech, které si svojí velikosti nezadají s autobusy. Samotný obytný vůz jim ale evidentně nestačí a proto si za sebou tahají ještě svá auta. Viděli jsme celou řadu kombinací různých typů zapřažených vozidel, ale hlavně způsobů jejich uchycení. Nejčastější je způsob, kdy jsou přední kola taženého vozidla ukotvena na malém tažném vozíku, zapřaženém za autem, ale viděli jsme také auto, připojené tažnou tyčí. Jak to dělají, aby se jim to celé za jízdy nerozkmitalo, to ví jenom bůh.

Dames Point Bridge přes řeku Svatého Jana, která kus odtud ústí do Atlantického oceánu. Most byl postaven v roce 1989 a působí docela monumentálně.

Americká silniční síť je stavěna opravdu ve velmi velkorysém duchu a tak cestou určitě potkáte spoustu zajímavých dopravních staveb. Protože je východní pobřeží poměrně členité a ústí řek nebo dlouhé zátoky vytvářejí  velké přírodní překážky, narazíte nutně na spoustu monumentálních mostů. My jsme zrovna dnes přejížděli přes jeden moc pěkný most pojmenovaný Dames Point Bridge, což s délkou 3,2 km a výškou věží 144 metrů není žádný drobek. Cestou jsme narazili i na několik bizarních věcí, jako je například světelná křižovatka na dálnici. Představte si, že jedete 100 km po celkem nudné dvouproudové dálnici, okolo vás jenom pastviny a občas kus lesa, případně pole s bavlnou a najednou světelná křižovatka s další dálnicí. Prostě klasický kříž. Do toho navíc naprosto nulový provoz, takže tam dvě minuty stojíte sami na prázdné křižovatce, proti vám jenom jeden borec v pickupu, koukáte na sebe... a na semaforu červená.

Tohle je skutečné pole bavlny. První, které jsme v životě viděli a docela to na nás udělalo dojem.

Kus cesty jsme opět zvolili po silnicích nižších tříd, abychom znovu ochutnali ten pravý venkov a zažili nějakou tu interakci s místními. Někde na pomezí Jižní a Severní Karolíny ve vesnici s malebným názvem Rocky Bottom (volně přeloženo asi jako Kamenné dno) jsme zastavili na místní benzínce, která představovala kulturní centrum obce, abychom zde doplnili zásoby a zároveň se trochu protáhli. Jirka s Domčou šli dovnitř pro proviant a já hlídal vůz.

Cestou do hor se pomalu začíná měnit i charakter vesnic, kterými projíždíme. A také je na mnoha místech vidět, že ekonomice se zde zrovna nedaří. Spousta obchodu a restaurací je dlouhodobě uzavřených.

Zatímco jsem zevloval po okolí, z hlavní silnice pomalu odbočil černý policejní Ford Interceptor se ztmavenými okny (mají tmavé i přední, což moc nechápu) a pomalu projížděl kolem. Koukám na něj, říkám si, že je to docela pěkné auto, když v tom řidič zastavuje, stahuje okénko a takový ten klasický policejní Rambo s černými brýlemi (nechápu, jak přes ty brýle a černé okno může vůbec něco vidět) na mě něco volá. Chvilku přemýšlím, co mi to říká, protože pochopitelně opět mluví nějakou šílenou vidláčtinou. (Sakra, copak se tu neučí anglicky?) Omlouvám se, že nerozumím a teprve, když mi to podruhé zopakuje, konečně pochopím, že mě upozorňoval na to, abych na něj nekoukal, protože se to bere jako ofenzivní chování vůči policistovi. Zkrátka něco ve smyslu "nečum na mě, ty hajzle". Omlouvám se, že jsem cizinec, což Robocopa uspokojí, něco si zamumlá a odjíždí. Super, tak dneska jsem unikl a nezatkne mě. 

Dálnice do středu Národního parku Great Smoky Mountains nám přišla stejně absurdní, jako kdyby někdo postavil dálnici do Špindlerova Mlýna.

Zhruba ve stejnou chvíli vedle nás zaparkoval další domorodec se svým pickupem, takový ten typ "sůl země", přičemž mi něčím strašně připomínal starého Škopka ze Slunce seno. A hned začal ukazovat na naše auto a dost nakvašeně mi něco povídá. A zase ta vidláčtina! Mezi tím už dorazila Domča s Jirkou se zásobami a tak koukáme na dědka všichni tři, ale absolutně se nechytáme. Celé situaci by fakt dost pomohlo, pokud by pán mluvil anglicky. Teprve, když nám to potřetí, už poměrně naštvaným tónem zopakoval, pochopili jsme, že jsme mu zaparkovali na "jeho" místě a že jako jestli už teda pojedeme, že by si tam přeparkoval, protože je to jeho místo, je tam zvyklý a všichni vědí, že tam prostě parkuje on. To je docela rozumný argument, na který nelze nic moc říct. Omlouváme se s obligátní výmluvou, že jsme cizinci, na což reaguje ve smyslu "no jo, hlavně už vypadněte". Inu, žijí tu takoví nesmírně milí lidé, kteří turisty vyloženě milují, to nemohu říct.

Ráz okolní krajiny neomylně naznačuje, že se blížíme do hor. Vpravo si všimněte další zvláštnosti, kterou jsme cestou potkali a to sice specializovaného obchodu s názvem Veselé Vánoce. Zřejmě je to tady celoroční obchodní hit.

Jak se přibližujeme k cíli naší cesty, městečku Franklin, které leží asi 30 km od města Cherokee, začínají se před námi postupně zvedat Smoky Mountains, které jsou součásti tzv. Appalačského pohoří. V oblasti se nachází národní park Great Smoky Mountains, který byl založen již v roce 1934 a od roku 1983 je zapsán v UNESCO. Zajímavé je, že až do středu národního parku, vede dálnice a v podstatě to působí dojmem, jako byste po dálnici dojeli až doprostřed Špindlerova mlýna a dálnice by pak pokračovala přes Špindlerovu boudu do Polska. Ale tady to asi UNESCO nevadí.

Smoky Mountains je opravdu krásný kus přírody a my se už moc těšíme na další den, kdy se trochu porozhlédneme po okolí.

Těsně po setmění jsme konečně dorazili do cíle, po celodenní, vyčerpávající jízdě. Ubytovali jsme našli v hotelu s názvem Microtel Inn & Suites by Wyndham, což je opět klasický řetězec, který lze nalézt po celých USA a který se nacházel, jak jinak, v centru městečka, na křižovatce dvou silnic. Obecně, tenhle americký přístup k dopravě je zcela odlišný od toho evropského a je dost nezvyklý. Zatímco v Evropě se většinou snažíme o maximální odvedení tranzitního provozu mimo centrum obytných oblastí, tady se naopak město vybuduje přímo okolo té nejrušnější křižovatky. Okolo jsou většinou hotely, benzínky a restaurace a fastfoody. Prostě všechno, co pravý Američan potřebuje k životu

To vlevo jsou těstoviny se smetanou a kuřecím masem a to vlevo je  salát, pokud byste to náhodou nepoznali. Kousky masa jsou na obou pokrmech zcela identické.

V hotelu jsme udělali naprosto elementární chybu, když jsme se dnes, v době internetu, zeptali recepční, zda by nám mohla doporučit nějakou dobrou místní restauraci, kde bychom dostali nějakou místní specialitu.  Byla nám doporučena nedaleká provozovna Fatz Café, kam údajně chodí všichni, protože je to tam nejlepší a dělají tam lokání speciality. Tak určitě. Asi jsme byli opravdu unavení, protože jsme vzápětí udělali další chybu a to, že jsme něco očekávali. Faktem je, že tato restaurace byla asi jedinou normální volbou, protože dalšími variantami byly už jenom fastfoody. Nutno přiznat, že hospoda uvnitř vypadala docela fajn. Pěkné útulné boxy, jedna stěna z falešného kamene pro navození dojmu, že jsme na horách, prostě idylka. Přišla servírka s učnicí v patách a každý svůj úkon jí opakovala a vysvětlovala, jako kdyby slečna v zácviku byla těžce mentálně postižená. Objednání pití tak trvalo poněkud déle, ale je fakt super, že tohle je jedna z těch restaurací, kdy máte bezedné nealko nápoje. Prostě dopijete, přiběhne někdo a pití vám automaticky dolije. Tímhle bychom se u nás fakt mohli inspirovat.

Filet Mignon alá šéfkuchař Fatz Café. Nerad bych se hádal, kdo dnes vyhrál soutěž o horší volbu, protože by to bylo hodně těsné. Tohle maso bylo jako tuhé jako podrážka a suché jak letní cesta.

Už mám dost smaženého jídla a tak jsem na jídelním lístku objevil těstoviny se smetanovou omáčkou a kuřecím masem. Popis byl jednoznačný a vylučoval jakoukoli mylnou interpretaci. Kuře, smetana, těstoviny a sýr. Domča na tom byla podobně a tak si dala Cézar salát s kuřecím masem (co se na tom dá zkazit, že ano) a Jirka se hodlal rozšoupnout a tak si objednal Filet Mignon, propečený medium-rare. Následovalo několik vtipných etud, kdy si nás nejprve senior sevírka nevšímala, až to přišlo trapné slečně v zácviku, která tedy aktivně přišla vzít objednávku. Vzápětí se vrátila zpátky se svojí drezérkou, která se nám moc omlouvala, že slečna v zácviku nemá znalosti na přijímání objednávek a celou objednávku s námi udělala znovu. My jsme jí naopak uklidnili, že slečna objednávku přijala zcela v pořádku a že si nás alespoň všimla, což se o ostatních zaměstnancích říct nedá. No prostě nesmírná švanda. A pak přinesli jídlo. Tedy, já opravdu nechápu, co jsme jako čekali, ale výsledek vidíte na obrázcích. Ještě nám bylo hrdě vysvětleno, že kuřecí maso je obaleno ve speciální místní směsi, kterou nikde jinde na světě nenajdete a proto je to zcela jednoznačně výjimečná krajová specialita a my byli nesmírně poctěni, že to můžeme ochutnat. Specialita byla pochopitelně smažená a tučná jako prase. Nevím, ale kdo dokáže převařené těstoviny polít omáčkou z plechovky a zasypat je smaženým hnusem a navíc k tomu přidat osmažený chleba, měl by skončit v pekle. Domča měla na Cézaru stejné "KFC stripsy" jako já a navrch hromadu mastných krutónků. Jirka pižlal nožíkem naprosto umučenou flákotu. Chtělo se nám plakat. Ale abych nekončil negativně, zítra nás čeká výlet do krásných hor a hlavně návštěva města Cherokee a místního indiánského muzea, takže se máte na co těšit i vy!

Autor: Michal Hruška | sobota 14.12.2019 23:54 | karma článku: 22,79 | přečteno: 791x
  • Další články autora

Michal Hruška

Italské výletování (2) Basilicata a Apulie

Basilicata a Apulie jsou části Itálie, které jsou, určitě neprávem, tak trochu ve stínu svých známějších sousedů. V tomto článku se pokusím vysvětlit, proč je to škoda a proč je dobré tyto části Itálie navštívit.

1.4.2024 v 17:37 | Karma: 15,81 | Přečteno: 217x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Italské výletování (1) Riviéra Amalfi

Riviéra, pojmenovaná podle města Amalfi je jednou z nejkrásnějších, ale také nejfrekventovanějších oblastí Itálie. Pokusím se nastínit svůj pohled na to, jak si toto nádherné místo užít a přitom přežít ve zdraví.

29.10.2023 v 18:10 | Karma: 20,45 | Přečteno: 366x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Rhodos 2021 (3) - Kousnutí šíleným lemurem

Kam vyrazit na výlet, když už vás nebaví válení se na pláži? Farma zvířátek, která lze krmit. Pokousání od šíleného lemura. Náročná cesta zpět na hotel. Návštěva místní nemocnice a večerní koupání se zavázanou rukou.

13.1.2022 v 0:53 | Karma: 19,25 | Přečteno: 564x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Rhodos 2021 (2) - Půjčujeme si skůtr

Snídaně s covidovým opatřením. Pláže, čisté moře a plážové resorty. Starobylý Rhodos a jeho historie jako středověké pevnosti. Volba dopravního prostředku a zkušenosti s dopravou.

29.12.2021 v 13:47 | Karma: 16,10 | Přečteno: 862x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Rhodos 2021 (1) - Jak se tam dostat a kde se ubytovat

Kam vyrazíme? S kým poletíme? Kde se ubytujeme? Spousta otázek, na které se nám nakonec podařilo docela rychle najít odpovědi. Nakonec to vyhrál Rhodos a rozhodně jsme udělali dobře. Zde nabízím několik postřehů z naší cesty.

18.12.2021 v 19:26 | Karma: 24,48 | Přečteno: 966x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (15) Shrnutí a celkové dojmy

Ještě jednou a naposledy, poslední ohlédnutí za naší cestou do USA, která proběhla na podzim 2019, tedy v době, kdy koronavirová pandemie zrovna začínala v Číně, ale nikdo o tom ještě nevěděl.

20.6.2021 v 20:50 | Karma: 28,26 | Přečteno: 874x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (14) New York, den poslední... před koronavirovou krizí

Dnes navštívíme letadlovou loď Intrepid. Prohlédneme si další raketoplán a ponorku s jadernými střelami. Vyzkoušíme si, jak se jezdí po New Yorku taxíkem, navštívíme Empire State Building a nakonec vyrazíme na zaplivané letiště.

18.3.2021 v 1:02 | Karma: 21,77 | Přečteno: 595x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (13) New York, den druhý... před koronavirovou krizí

Dnes se konečně dobře nasnídáme. Dvakrát si prohlédneme Sochu svobody a projedeme se lodí. Konečně spatříme Broadway a nachodíme přes 20 km. K obědu si dáme Dim Sum v Čínské čtvrti a k večeři si objednáme pravou Plzeň bez pěny.

26.10.2020 v 23:44 | Karma: 21,29 | Přečteno: 648x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (12) New York, New York... před koronavirovou krizí

Dnes konečně dorazíme do cílového města našeho putování, do slavného velkého jablka. Propleteme se dopravou přes Manhattan, vyzkoušíme si místní dopravu a zajdeme si na roh pro něco k snědku. A také se rozloučíme s naším autem.

10.7.2020 v 10:55 | Karma: 24,18 | Přečteno: 912x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (11) Philadelphia a návštěva nekonečného baseballového zápasu

Dnes se přesuneme z hlavního města do Filadelfie. Prohlédneme si Zvon svobody a Rockyho schody. Navštívíme baseballový zápas, kde si koupíme cheesesteak. A také si vyzkoušíme, jak se v USA bydlí v pravém barevném ghettu.

24.4.2020 v 0:48 | Karma: 18,50 | Přečteno: 689x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (10) Washington DC, den druhý

Dnes se, již v kompletní sestavě, vypravíme za úžasnými sbírkami Národní galerie. S Domčou se podíváme také k Bílému domu a na křižovatce zamáváme Doníkovi. A večer si vyzkoušíme, jak chutná v USA vietnamská kuchyně.

10.3.2020 v 20:55 | Karma: 19,97 | Přečteno: 709x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (9) Washington DC, den první

Dnes s Jirkou navštívíme museum letectví a kosmonautiky, National Mall, Washingtonův monument a Lincolnův památník. Ujedeme 25 kilometrů na kole a zaplatíme za to majlant. A večer si s Domčou objednáme humra a mísu darů moře.

9.2.2020 v 23:43 | Karma: 20,33 | Přečteno: 683x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (8) Kitty Hawk, Norfolk a příjezd do Washingtonu

Dnes se vykoupeme v moři. Vysvětlíme uklízečce, kde je Evropa. Vyrazíme z Kitty Hawk, přes Norfolk, do Washingtonu DC. Budeme obdivovat bitevní a letadlové lodě. A večer si objednáme jídlo s donáškou až na hotel.

9.1.2020 v 0:25 | Karma: 20,89 | Přečteno: 700x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (7) Za původními obyvateli z kmene Cherokee

Dnes uvidíme pravé Indiány. Navštívíme muzeum původních obyvatel z kmene Cherokee. Pokusíme si koupit suvenýry. Vyjedeme na nejvyšší horu národního parku Great Smoky Mountains. A večer si dáme v Kitty Hawk něco ve fast foodu.

30.12.2019 v 14:35 | Karma: 21,09 | Přečteno: 729x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (5) St. Augustine, nejstarší město v USA

Dnes opustíme Orlando a zamíříme severu vstříc. Navštívíme St. Augustine, nejstarší město v USA. Prohlédneme si pravý americký venkov a nasajeme trochu vidlácké ultrapravicové atmosféry. A Domča si objedná burger u McDonald's.

8.12.2019 v 1:46 | Karma: 24,02 | Přečteno: 1106x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (4) Bažiny a krokodýli

Florida je, mimo jiné, země pokrytá močály a bažinami, ve kterých žijí tisíce krokodýlů a jiné podobné havěti. Asi bychom nemohli tvrdit, že jsme byli na Floridě, pokud bychom se neprojeli bažinami na lodi a neviděli krokodýla.

12.11.2019 v 0:35 | Karma: 23,02 | Přečteno: 1335x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (3) Zábavní parky v Orlandu

Orlando je městem zábavy a tak jsme se, v rámci našeho road tripu po USA, nemohli vyhnout návštěvě zábavního parku. Byl to sice docela útok na naše peněženky, ale ustáli jsme to a zážitek to byl nezapomenutelný.

27.10.2019 v 18:53 | Karma: 23,26 | Přečteno: 1104x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (2) Návštěva v NASA

Dnešek jsme, v rámci našeho road tripu, věnovali návštěvě Kennedyho vesmírného střediska na Mysu Canaveral. Je to místo, které by měl navštívit každý, kdo se někdy vyskytne poblíž. Odsud se totiž stále ještě létá "ke hvězdám".

19.10.2019 v 7:57 | Karma: 25,38 | Přečteno: 1121x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Výlet do USA (1) Vyrážíme na Floridu

Rádi cestujeme a každý rok vyrážíme na jednu delší cestu do dalekých krajin. Letos padla konečně volba na USA a tak jsme ve třech projeli skoro celé východní pobřeží z Orlanda až do New Yorku. Snad vás tedy moje zápisky pobaví.

12.10.2019 v 20:52 | Karma: 27,65 | Přečteno: 1658x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Německé výletování (2) Z Brém do Hamburku

Druhý den našeho německého putování nás zavedl na cestu z Brém do Hamburku. Cestu jsme si ale trochu prodloužili výletem po Dolním Sasku a Šlesvicku-Holštýnsku a dokonce jsme se i plavili po rozbouřeném Labi. Těšte se!

26.7.2019 v 13:09 | Karma: 11,97 | Přečteno: 425x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 36
  • Celková karma 15,81
  • Průměrná čtenost 1096x
Každý rok se snažím využít dovolenou k cestám za dobrodružstvím a proto jezdím většinou tam, kam se běžný český turista nechystá nebo kam se většinou nechystá na vlastní pěst. Zásadně nejezdím s cestovními kancelářemi a snažím se vždy všechno organizovat sám, často dost "na punk".