Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Albánská cesta (5) Konečně Albánie

Ráz a směřování celého dnešního dne určila nevinná otázka, kterou pronesla Bobí během snídaně. „A ty občanky, jak si od nás brali včera v tom hotelu, nám vrátili?“

No tak jasně, že nevrátili. Rychle hodnotím situaci a zvažuji možnosti. Vzhledem k tomu, že na rezervaci trajektu, který nás má odvézt do Itálie, jsem použil právě čísla občanek, jeví se situace dost jasně. Musíme se vrátit do Budvy. To se na první pohled nezdá nijak hrozné, cesta z Ulcijnu do Budvy, to je nějakých 60 kilometrů, ale představte si to okolo 10 ráno, kdy všichni dovolenkáři berou růžové labutě a jednorožce a vyrážejí naplnit pláže. Tím pochopitelně totálně zablokují silnici na všech místech, kde prochází kolem pláží a nepomohou ani nesmírně aktivní policisté, kteří se ten zmatek, za zběsilého točení rukama a pískání na píšťalku, snaží řídit.

To je to pražské Ferrari o kterém jsem v předchozím článku. Stihli jsme si ho vyfotit až při naší druhé, neplánované, návštěvě Budvy. Stále tam stálo. A pak, že se máme špatně.

Cesta je doslova očistec a já si asi stokrát pořád dokola opakuji otázku, proč si proboha ti Černohorci nejsou schopni postavit na pobřeží pořádnou a rychlou silnici, která by objela obchvatem všechna tahle městečka a tyhle epické kolony vyřešila jednou provždy. Oni sice budují stále lepší a luxusnější hotely, ale jaksi už jim nedochází, že bez dopravní obslužnosti jim tam brzo nikdo nepřijede, protože skončí v koloně, obklopen hordami rodinek s gumovými jednorožci a mořskými pannami. Do Budvy dorazíme po dvou hodinách a dvaceti minutách. Slečna na recepci je sice „terrible sorry“, ale to nám čas nevrátí. Takže hvala.

Albánská hranice Muriqan - Sukobin je překvapivě moderní. Jenom jsme moc nepochopili, proč tam vlaje ta vlajka EU. Ta pravá Albánie ale začíná okamžitě za přechodem...

Vyrážíme směr Albánie. Bohužel opět po té samé silnici, po které jsme se sem sunuli šnečím tempem. Jako zázrakem však všechny růžové labutě zmizely u moře a provoz se výrazně zrychlil. Cesta k hraničnímu přechodu opět nevypadá, jako by tam na konci měla být jiná země, ale spíš zapadlá vesnice nebo parkoviště kombajnů v místním kolchozu. Opět pouze auta s cizími značkami v protisměru a podobně vykulení řidiči, nás ujišťují, že tam někde je hranice. Musíme ale přiznat, že proti přechodu z Bosny do Černé hory nám tahle cesta na hranice připadá jako dálnice.

Hned za hranicemi začíná klasická albánská krajina. Je to tak trochu bordel, ale má to svoji poetiku.

Odbavení na hranicích probíhá až nezvykle rychle, ale zajímavost nás čeká hned za hranicemi, kde stojí několik staveních buněk se zástupci pojišťoven všech místních i světových značek. Ano, při vstupu do Albánie si totiž musíte koupit zdejší povinné ručení. Na 15 dní je to za lidovku a zaplatíte "jenom" 49 EUR. Dost dlouho pak ve mně ještě hlodají dvě otázky. Proč po mně proboha chtěl ten pohraničník tu naši zelenou kartu? A co by se stalo, kdybych si to pojištění nekoupil? On nás na to totiž nikdo na hranicích ani neupozornil, nikdo to ani nekontroloval, ale někde jsem četl, že je to povinné, takže jistota je jistota. Tolik už jsem toho projel, že vím, že nemá smysl dělat vychytralého Čecha, aby si mě tam pak nějaký policajt na rohu vychutnal.

Na druhou stranu je potřeba říci, že Albánie se může pyšnit nádhernou a vpravdě divokou krajinou, kde se ještě přírodě docela dobře daří odolávat barbarským zásahům člověka.

Albánie je… je prostě jiná. Stejně jako ve Vietnamu asi budu muset lidem říkat: „Albánie? To bys nepochopil člověče, ty jsi tam nebyl.“ První dojmy jsou kupodivu docela dobré. Je to takový mix mezi Itálií a Vietnamem. Ten Vietnam mně připomínala celá severní část nad Tiranou, jenom místo rýže tu roste kukuřice. Je tu spoustu zajímavých zvláštností. Tak jednak tu dost frčí autostop. To sice frčel i v Černé hoře, ale tady je to fakt ve velkém. Dále jsou to auta. O Albánii se říká, že tu jezdí nejvíc mercedesů na poměr všech aut a že Albánci mercedesy milují. To je určitě pravda a mercedesů je tu opravdu mraky, ale dnes už je to trochu jinak. Poopravil bych to tvrzení tak, že Albánci milují všechna luxusní auta a nejlépe německá. Další věc,kterou Albánci opravdu milují, jsou benzínky. Jsou jich tu stovky a jsou opravdu všude. Problém je, že jich funguje jenom tak 10 procent. Zbytek jsou benzínky nefunkční a zašlé nebo rozpadlé, nebo případně nefunkční, ale sloužící jako nejrůznější typy parkoviště, autoopravny, skladu nebo velkoobchodu. Další jsou benzínky v různém stupni rozestavěnosti, přičemž někdy není zcela jisté, zda je benzínka ještě rozestavěná nebo už opuštěná. Možná, že některé přecházejí ze stavu počátečního, rovnou do stavu terminálního, případně je jako opuštěné už stavějí. Docela by mně zajímalo nějaké hlubší ekonomické vysvětlení tohoto stavu věcí.

Další věc, kterou Albánci milují jsou okázalé domy. I zde mají své podnikatelské baroko, u kterého o parník vedou malé hrady. Tady to je tak, že kdo nemá svůj malý hrad, jako by ani nebyl. Opravdu, normálně věžičky, brána a tak. Neuvěřitelný bizár. Pochopitelně opět skoro polovina domů, ale i všech ostatních budov, je buď v různém stádiu rozestavěnosti nebo v různém stupni opuštěnosti a rozkladu. Je vidět, že zdejší „devadesátá léta“ byla nejenom daleko divočejší než u nás, ale ještě ani zdaleka neskončila. Protože je albánská společnost poměrně hodně machistická, je luxusní auto a dům ekvivalentem poměřování velikosti varlat. Kousek za Tiranou, směrem do Drače, stojí dům, jehož majitel musí mít minimálně varlata s vlastním gravitačním polem. Obrovský palác v řeckém stylu, obložený mramorem, zlaté sochy a střecha a před vchodem parkuje zlaté Lamborghini. To celé ale stojí hned u dálnice, aby každý, kdo pojede okolo, viděl, jak velká varlata dotyčný pán vlastní. Dokonce tam má z dálnice vlastní odbočku. I tohle je Albánie.

Tento obrázek sem dávám pouze jako ilustrační, abych ukázal svéráz národních silnic v Albánii. Takovéto "uzavírky" najdete třeba i u benzínky, která jinak vypadá docela živě. V noci je to jako past na slony.

V Albánii je především neuvěřitelně chaotický provoz. Máte pocit, že se třeba v Itálii jezdí drsně, nebezpečně a chaoticky? Zapomeňte. Tady je to naprosto jiná liga. Obecně se tu jezdí podle klasického pořekadla, že silnější pes... (víte, jak se to říká), a to bez ohledu na to, kdo má jaké auto. Paradoxně, kdo má něco opravdu drahého, většinou jede spíš opatrně, pravděpodobně v obavě, aby ho někdo netrefil. Ačkoliv, takový borec zase má v některých situacích pocit, že když má lepší auto, má automaticky přednost. Naprosto klasická je situace, kdy auta popojíždí v koloně před nějakým zúžením nebo křižovatkou a ti největší frajeři jedou natvrdo v protisměru a to často ne v jednom, ale klidně ve dvou pruzích, a to zcela bez ohledu na protijedoucí auta, autobusy a náklaďáky nevyjímaje. Takhle nás předjel dýchavičný Ford Transit a málem nás naboural, když se snažil před nás nacpat, abychom ho vzápětí na novém kusu dvouproudové dálnice za významné gestikulace opět předjeli a nechali ho v propadlišti dějin. Ale jemu to za to asi stálo.

Albánské benzínky nás fascinovaly. Bylo jich stovky a byly všude. A ty, které byly zrovna "živé", tak vypadaly jako malá kasina. Albánci prostě umějí žít naplno. Vzpomněl jsem si na kultovní Comeback a Disko INA.

Dalším koloritem jsou zvířata. Jsou prostě všude, tedy všude na silnicích. Psi, osli, ovce, kozy, koně, krávy, ty můžete kdykoliv potkat za nejbližší zatáčkou. Nejvíc nás asi pobavilo stádo ovcí v pravém pruhu nové dálnice s maximální rychlostí omezenou na 110 km/h.

Albánie mi připomíná Vietnam možná i tím, že je všude spousta domácích zvířat, které si tu žijí naprosto svobodným životem a která nikdo neomezuje na pohybu. A to ani na dálnicích...

Albánie je také země neuvěřitelných kontrastů. Zatímco běžná země, mimo města, vypadá trochu jako z nějakého post apokalyptického filmu, naředěná úplně novými vilami, když jsme přijeli do pobřežního města Vlora, připadali jsme si, jako kdyby někdo úplně znova postavil francouzské Nice. Ten kontrast byl neuvěřitelný.

Vlore vypadá opravdu velmi civilizovaně a upraveně, jako moderní a prosperující město, které žije z turistického ruchu. Oproti špinavému Dači, který leží asi o 100 km na severozápad, je to obrovský rozdíl.

Dorazili jsme do našeho ubytování, které bylo tentokrát ihned na břehu moře s vlastní kamínkovou pláží a průzračnou vodou, a bylo prostě neuvěřitelně skvělé. Nicméně, protože Bobí chtěla jíst někde jinde, obratem jsme vyrazili hledat restauraci. Tentokrát jsme ale neměli moc štěstí na výběr. Na rozsáhlém parkovišti v zatáčce, které bylo hned u restaurace poskakoval naháněč v kuchařské čepici a možná už to nás mělo varovat. Menu sice v angličtině, ale polovina věcí nebyla k dispozici a ten zbytek byl, jak jsme později zjistili, popsán pouze velmi vágně. No řekněte, na jídelním lístku stálo Lamb BBQ, z čehož jsem usoudil, že by to mělo být mladé jehněčí, dobře kořeněné a připravené na grilu. No, pochopitelně nebylo. Na malém talířku mi přinesli něco, co pekelně smrdělo a jenom zhruba se dalo říct, že to pocházelo ze zvířete. Nasekané kosti, spolu s vnitřnostmi, to celé maximálně tak uvařené, a to ještě dost málo. Jediné koření byla sůl. I navzdory tomu, že mám rád „krojovaná“ jídla, musel jsem uznat, že jsem nic horšího minimálně rok nejedl. A to do toho počítám i Eurest u nás ve škole. Ani ostatní chody to moc nevylepšily, takže první zkušenost s albánskou kuchyní dopadla katastrofálně. A nejhorší je, že jsme byli v takovém šoku, že jsme si to ani nestihli vyfotit.

Pohled z okna našeho ubytování v hotelu Aruba ve Vlore, byl prostě skvělý. Takhle si nějak představuji dokonalou dovolenou u moře.

I samotná restaurace byla dost šílená, i když byla dost plná místních lidí. Například v celé restauraci vedly u stropu trubičky a rozprašovaly mlhu, která snad teoreticky měla ochlazovat. Vsadil bych se, že to majitel restaurace viděl na návštěvě Itálie, kde se tohle na předzahrádkách používá. Ovšem tady to pan majitel použil i přesto, že to byla uzavřená veranda. Co už jim nedošlo, že když to udělají v uzavřené místnosti, vytvoří si tak mlžné lázně a bude jim brzo kapat voda ze stropu. To se pochopitelně dělo, ale oni to promptně řešili na několika místech kbelíky. To prostě nepochopíš.

Autor: Michal Hruška | čtvrtek 11.10.2018 18:27 | karma článku: 22,17 | přečteno: 942x
  • Další články autora

Michal Hruška

Italské výletování (2) Basilicata a Apulie

Basilicata a Apulie jsou části Itálie, které jsou, určitě neprávem, tak trochu ve stínu svých známějších sousedů. V tomto článku se pokusím vysvětlit, proč je to škoda a proč je dobré tyto části Itálie navštívit.

1.4.2024 v 17:37 | Karma: 15,62 | Přečteno: 227x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Italské výletování (1) Riviéra Amalfi

Riviéra, pojmenovaná podle města Amalfi je jednou z nejkrásnějších, ale také nejfrekventovanějších oblastí Itálie. Pokusím se nastínit svůj pohled na to, jak si toto nádherné místo užít a přitom přežít ve zdraví.

29.10.2023 v 18:10 | Karma: 20,45 | Přečteno: 369x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Rhodos 2021 (3) - Kousnutí šíleným lemurem

Kam vyrazit na výlet, když už vás nebaví válení se na pláži? Farma zvířátek, která lze krmit. Pokousání od šíleného lemura. Náročná cesta zpět na hotel. Návštěva místní nemocnice a večerní koupání se zavázanou rukou.

13.1.2022 v 0:53 | Karma: 19,25 | Přečteno: 567x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Rhodos 2021 (2) - Půjčujeme si skůtr

Snídaně s covidovým opatřením. Pláže, čisté moře a plážové resorty. Starobylý Rhodos a jeho historie jako středověké pevnosti. Volba dopravního prostředku a zkušenosti s dopravou.

29.12.2021 v 13:47 | Karma: 16,10 | Přečteno: 865x | Diskuse| Cestování

Michal Hruška

Rhodos 2021 (1) - Jak se tam dostat a kde se ubytovat

Kam vyrazíme? S kým poletíme? Kde se ubytujeme? Spousta otázek, na které se nám nakonec podařilo docela rychle najít odpovědi. Nakonec to vyhrál Rhodos a rozhodně jsme udělali dobře. Zde nabízím několik postřehů z naší cesty.

18.12.2021 v 19:26 | Karma: 24,48 | Přečteno: 966x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradit ji může Havel

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:55

Přímý přenos Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledá útočníka

25. dubna 2024  13:42

Pražští policisté pátrají po agresorovi, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:40

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 36
  • Celková karma 15,62
  • Průměrná čtenost 1096x
Každý rok se snažím využít dovolenou k cestám za dobrodružstvím a proto jezdím většinou tam, kam se běžný český turista nechystá nebo kam se většinou nechystá na vlastní pěst. Zásadně nejezdím s cestovními kancelářemi a snažím se vždy všechno organizovat sám, často dost "na punk".